Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son gün yarın!

Gayrimenkuller için vergi dönemi sona eriyor. 2. taksitlerin ödendiği emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün 30 Kasım..


Gayrimenkuller için vergi dönemi sona eriyor. 2. taksitlerin ödendiği emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün 30 Kasım. Buna göre mükellefler ödemelerini bugün ve yarın mesai bitimine kadar yapabiliyor.


Ödemenin Kasım ayı içerisinde gerçekleşmemesi durumunda, aylık vergi cezası uygulanıyor. Taksit 1 Aralık'ta da ödense, 30 Aralık'ta da ödense 1 aylık ceza kesiliyor. Ödemenin Ocak ayına kalması durumunda 2 aylık vergi cezası kesiliyor.


Vergi borçları, bağlı olunan belediyenin tahsilat veznelerinde ödenebildiği gibi "e-belediye" ile internet üzerinden online olarak da ödenebiliyor.


Taşınmaz malın başka bir ilde yer alması durumunda ödeme her belediyeden yapılabiliyor. İsteyenler PTT aracılığı ile de emlak vergisini ödeyebiliyor.


Çevre temizlik vergisi kullanımda olan işyeri ve konutlar için ödeniyor. Arsa ve araziler için ödenmeyen çevre temizlik vergisi kullanılmayan taşınmaz mallar için de ödenmiyor. Bunun için ilçe belediyesine müracaat edilmesi gerekli oluyor.


Emlak vergisinde ise geliri olmayan ve 200 metrekareden küçük daireye sahip olan kimseler müracaat etmesi durumunda vergi ödemelerinden muaf olabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com