Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre vergisi için son 1 hafta!

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemek ile mükellef olduğu emlak ve çevre temizlik vergisi için ikinci taksit ödemeleri devam ediyor. 30 Kasım 2015 tarihinde sona erecek vergi dönemi için son 1 hafta kaldı..


Emlak ve çevre vergisi için son 1 hafta!

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemek ile mükellef olduğu emlak ve çevre temizlik vergisi için ikinci taksit ödemeleri devam ediyor. 30 Kasım 2015 tarihinde sona erecek vergi dönemi için son 1 hafta bulunuyor.


Bu süre içerisinde hala ödeme yapmamış vergi mükelleflerinin ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Aksi halde mükellefler vergi cezası ile karşılaşabiliyor.


Emlak vergisi

Gayrimenkulün sahibi tarafından taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödeniyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.


Emlak vergisi ödemek için mükellef kimlik belgesi ile birlikte belediyenin tahsilat veznelerine müracaat etmeleri yeterli oluyor.


Vergi ödemeleri internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. 


Çevre temizlik vergisi

Belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için ödenen bu vergi tüm gayrimenkuller için değil; yalnız mesken, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan taşınmaz mallar için ödeniyor.


Gayrimenkulün kullanıcısı tarafından işyeri için belediyeye ödeniyor, meskenlerin vergisi su faturalarına yansıtılıyor. Vergiyi taşınmaz mal sahibi değil, kullanıcısı ödüyor.