Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergilerine zam geliyor!

Konut ve arsalardan senede iki taksitle alınan emlak vergilerinin artırılması gündeme geldi. Kalkınma planına göre birden fazla konutu olanlar için tapu harçları da artacak.


Cumhurbaşkanı'nca onaylanan ve TBMM'ye sunulan 11'inci Kalkınma Planı'nda ev ve arsa gibi gayrimenkulü olanların vergi yükünü artıracak kritik düzenlemeler yer alıyor. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Emlak Vergisi sistemini değiştirecek planın başlaması halinde ev ve arsa gibi gayrimenkullerden senede iki taksitle alınan emlak vergileri çok daha yüksek tutarlara artırılacak. Ayrıca iki ve daha fazla konut sahibi olan vatandaşların ödeyeceği tapu harçları zamlanacak.


Kalkınma Planı, önümüzdeki süreçte konut sahipliğiyle gayrimenkul alım ve satımları tıpkı ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi pahalanarak cazip olmaktan çıkaracak bazı düzenlemeler bulunuyor. Plan kapsamında yerel yönetimlerin mali yapılarını güçlendirmek için öz gelirlerini artırmaya yönelik Belediye Gelirleri Kanunu'nda bazı değişiklikler oluşturulacak. Yerel yönetimlerin en önemli gelir kaynaklarından biri emlak vergileri oldu.


YENİ SİSTEM GELECEK

Planda, “Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir” ifadeleri kullanıldı. Bu ifadeler hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, konut ve arsa gibi gayrimenkullerin vergilemesinde artık çok daha yüksek olan alım-satım bedellerinin esas alınacağını kaydetti. Vergilemede piyasa fiyatlarının esas alınması durumunda Emlak Vergisi iki katını çıkacağını kaydeden uzmanlar, bunun da konut sahipliğini çok daha pahalı hale getirebileceğini belirtti. Planda, yeni vergileme sistemine yönelik tasarım ve uygulamalarına ilişkin düzenlemelerin ilgili bakanlıklar tarafından çıkaracağı kaydedildi. Plana göre, konut sahipliği tıpkı bankalardan elde edilen faiz ya da borsa geliri gibi görülerek bu mantıkla vergilendirilmeye başlanacak.  11. Kalkınma Planı'nda bu yaklaşım, “Gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınmak suretiyle yeniden değerlendirilecektir” denildi.


Vergi ve kredi için de düzenleme

Emlak vergilerinin yeniden gözden geçirilmesinin yanı sıra 11. Kalkınma Planı ikinci ev alımlarında büyük değişiklikler de içeren düzenlemeler yer alıyor. Planda ayrıca, “İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamalar gözden geçirilecektir” ifadeleri kullanıldı. Planın hayata geçirilmesi durumunda ikinci konutların hem alım satımlarında daha yüksek harç ödeneceği hem de emlak vergilerinin çok daha yüksek düzeylere çıkarılacağı kaydediliyor.