Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 1. taksit ödemeleri!

2016 yılı Mart ayı ile başlayan gayrimenkul vergileri arasında emlak vergisi de yer alıyor. Emlak vergisi 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs'a kadar devam ediyor..


2016 yılı Mart ayı ile başlayan gayrimenkul vergileri arasında emlak vergisi de yer alıyor. Mart, Nisan ve Mayıs ayları olmak üzere 3 aylık bir sürede ödenmesi gereken emlak vergisi ödemeleri devam ediyor.


Bilindiği üzere bu ay değer artış kazancı ile kira gelir vergisi ödemeleri de yer alıyor. Mükellefler 1 - 31 Mart tarihleri arasında bu vergiyi ödedikleri için emlak vergisi ödemelerini sarkıtabiliyor. 


Ancak emlak vergisi 1. taksit ödemesinin 31 Mayıs'tan sonrasına bırakılmaması gerekiyor. Aksi durumda emlak vergisinin ödenmediği her ay için aylık ceza yansıtılıyor. Bu cezanın bir gün bile geçse aynı oranda ödenmesi isteniyor.


Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor.


Örneğin emlak vergisi borcunuzun 150 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 TL gecikme zammı uygulanacak.


Emlak vergisi ödeme yerleri:

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor.  Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com