Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 1. taksit ödemelerinde son 1 ay!

Emlak vergisi mükelleflerinin 2018 yılı 1. taksitlerini en son 31 Mayıs'a kadar ödemeleri gerekiyor. Ödeme yapmayanlar vergi cezası ile karşılaşıyor.


1319 sayılı kanun gereğince, Tüm gayrimenkullerin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergisini ödemekle mükellef oluyor. 


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen ödemek zorunda oluyor.


Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde 1. taksit ödemeleri 1 Mart'ta başlamıştı. Vergi ödemeleri 3 ay süren emlak vergisinde son aya girildi. 


Ödemelerini henüz yapmamış olan mükellefleirn ödemelerini en son 31 Mayıs'ta yapmaları gerekiyor. Ödemenin 1 Haziran'a kalması halinde aylık vergi cezası kesiliyor. Bu ceza, yüzde 1.40 olarak hesaplanıyor. Vergide ikinci taksitler ise Kasım ayında ödenecek.


Emlak vergisi ne kadar?


Emlak vergisi için ödenecek vergi bedelini gayrimenkulün değeri belirliyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.


Emlak vergisi, ilçe belediyesine giderek ya da e-belediye sistemi üzerinden online bir şekilde ödenebiliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com