Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 1. taksiti 2016!

Emlak vergisi, taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor. 2016 yılı vergi takvimine göre bu verginin ödenme zamanı yaklaşıyor. İşte emlak vergisi 1. taksiti 2016..


Emlak vergisi, taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor. 2016 yılı vergi takvimine göre bu verginin ödenme zamanı yaklaşıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de vergi iki eşit taksit halinde ödenebilecek.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden hesaplanacak. Taşınmazın değerinin artması halinde, vergi bedeli de artmış olacak.


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Peki, emlak vergisi ne zaman ödenecek?


Emlak vergisi 1. taksiti 2016!

Emlak vergisi 1. taksit ödemeleri 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başlayacak, 31 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek.


Bu süre içerisinde isteyenler tüm vergi borcunu da ödeyebilecek. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com