Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 10 gün sonra başlıyor!

Gayrimenkul sahiplerinin 2017 yılı emlak vergisi ödemeleri 10 gün sonra başlıyor. Vergi için ödemeler en son 31 Mayıs'ta yapılacak..


Konut ve işyeri ile arsa ve arazi sahipleri için emlak vergisi dönemi 10 gün sonra başlıyor. Ödemeler 1 Mart'tan 31 Mayıs'a kadar 3 aylık süre zarfı içinde yapılabilecek. İkinci taksitler 2017 Kasım'da ödenecek.


Emlak vergisi için ödemeler ilçe belediyesinden kabul ediliyor. İsteyenler vergilerini e-belediye sisteminden ödeyebiliyor. Ancak her belediye bu sistemi kullanmadığı için önceden teyit edilmesi faydalı oluyor. 


EMLAK VERGİSİ ORANLARI 2017

EMLAK CİNSİ NORMAL YÖRELER BÜYÜKŞEHİRLER

Konut Binde 1 Binde 2

İşyeri Binde 2 Binde 4

Arazi Binde 1 Binde 4

Arsa Binde 3 Binde 6


İsteyenler emlak vergisi borcunu tek seferde ödeyebiliyor. Buna gücü olmayanlar veya bu şekilde ödeme yapmayı tercih etmeyenler vergi borcunu iki taksit halinde ödeyebiliyor. 


Ayrıca kimi bankaların kartlarıyla emlak vergisini ikiden fazla taksitte ödemek de mümkün oluyor. İkiden fazla taksit halinde emlak vergisi ödemek isteyenler, kartını kullandıkları bankalarıyla iletişime geçip mevcut borcunu taksitlendirebiliyor.


EMLAK VERGİSİ GEÇ ÖDEME CEZASI 2017

Emlak vergisi borcunu geç ödeyen mükellefler, aylık vergi cezaları ile karşılaşabiliyor. Bu ceza aylık yüzde 1.4 oranında uygulanıyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com