Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksit 2017!

Emlak vergisi her sene 1319 sayılı kanun gereğince gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Vergi için senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Emlak vergisi her sene 1319 sayılı kanun gereğince gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Vergi, kanunda belirlenen oranlar üzerinden taşınmaz değerinin hesaplanması ile tespit ediliyor. 


Kanunen konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor. İsteyenler belediyeye gitmeden e-belediye sistemi üzerinden ödemelerini yapabiliyor.


Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisi 1. taksiti 1 Mart'ta başlamıştı. Kanunen ilk taksitler 3 aylık bir sürede ödeniyor olup, 31 Mayıs'ta sona eriyor. Peki, Emlak vergisi 2.taksit 2017 ne zaman ödenir?


Emlak vergisi 2.taksit 2017

Emlak vergisi 2.taksit 2017 ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor. İkinci taksitler, ilk taksit gibi 3 aylık bir sürede değil, bir aylık bir sürede ödeniyor. Bu nedenle Emlak vergisi 2.taksit 2017 ödemeleri 30 Kasım'da son bulunuyor. 30 Kasım'ın hafta sonuna denk geldiği seneler son gün Aralık ayına sarkabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com