Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksit dönemi başladı!

Emlak vergisi 2. taksit dönemi bugün itibari ile başladı. Gayrimenkul sahipleri ödemelerini 30 Kasım 2018 akşamına kadar yapabilecek..


Emlak vergisi 2. taksit dönemi bugün itibari ile başladı. Vergi mükellefleri 2. taksit borçlarını bugün itibari ile ödeyebilecek. Ödemeler 30 Kasım 2018 akşamına kadar kadar yapılabilecek.


İlk taksit dönemi olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında tüm borcunu kapatan vergi mükellefleri bu dönemde ödeme yapmayacak.


1 gün bile gecikse aylık ceza


Emlak vergisi 2. taksit borcunu 1 gün bile olsa sarkıtanlara aylık vergi cezası kesiliyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. Örneğin emlak vergisi borcu 150 TL olup da geç ödenen her ay için 2,10 TL gecikme zammı uygulanıyor.


Nereye ödeniyor?


Emlak vergisi ödemeleri bağlı olunan ilçe belediyelerine yapılıyor. İsteyenler vergi borcunu e-belediye sistemi üzerinden veya PTT yolu ile de yapabiliyor.


Emlak vergisi oranları 2018


Emlak vergisi, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranları ile hesaplanıyor. Vergi büyükşehide yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:


Türü Büyükşehir Olan İller Büyükşehir Olmayan İller


Mesken     Binde 2     Binde 1


İşyeri     Binde 4     Binde 2


Arsa       Binde 6     Binde 3


Arazi      Binde 2     Binde 1
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com