Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?

Emlak vergisinde 1. taksit ödemeleri 1 Mart'ta başladı, 31 Mayıs akşamına kadar 3 aylık bir süreçte ödendi. Peki, emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?


Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor.  Paylı mülkiyette malik olanlar hisseleri oranında mükelleftir olurken, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.


Kanunen yalnız tek konuta sahip başka geliri olmayan ev hanımları, gaziler, emekliler, işsizler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemelerinden muaf oluyor. Muafiyet için ilçe belediyesine başvuruluyor.


Emlak vergisi oranları Kasım 2018


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?


Emlak vergisinde 1. taksit ödemeleri 1 Mart'ta başladı, 31 Mayıs akşamına kadar 3 aylık bir süreçte ödendi. 2. taksit ödemeleri ise, 1 Kasım itibari ile başladı. Vergi ödemeleri 30 Kasım'a kadar devam edecek.


Emlak vergisi, gayrimenkulün bağlı olduğu ilçe belediyelerinden yapılıyor. Gayrimenkulün bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden ödeme yapılabilecek. Ayrıca e-belediye sistemi üzerinden veya PTT aracılığı ile de ödeme yapılabilecek.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com