Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksiti nasıl ödenir?

Emlak vergisi, her sene taşınmaz mallar için ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, emlak vergisi 2. taksiti nasıl ödenir?


Emlak vergisi, her sene taşınmaz mallar için ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Gayrimenkuller için ödenecek emlak vergisi bedeli, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile tespit ediliyor.


Verginin ilk taksiti Mart, Nisan, Mayıs aylarında ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre bu ay içinde verginin ikinci taksit ödemeleri yapılıyor.


Emlak vergisi 2. taksiti nasıl ödenir?

Emlak vergisi için ödemeler bağlı olunan ilçe belediyesine yapılıyor. İsteyenler vergi borcunu internet üzerinden online bir şekilde de ödeyebiliyor. Vergi borcunu zamanında ödemeyenlere aylık yüzde 1,40 oranında ceza uyguluyor.


Emlak vergisi oranları 1319 sayılı kanunda belirtilmiş olup, büyükşehirde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com