Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksiti ne zaman 2018?

Emlak vergisi konut, işyeri, arsa ve arazi sahipleri tarafından ödeniyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Emlak vergisi 2. taksiti ne zaman 2018?


Emlak vergisi konut, işyeri, arsa ve arazi sahipleri tarafından her sene ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Paylı mülkiyette malik olanlar hisseleri oranında mükelleftir olurken, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.


Yalnız tek konuta sahip başka geliri olmayan ev hanımları, gaziler, emekliler, işsizler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemelerinden muaf oluyor. Muafiyet için ilçe belediyesine müracaat edilmesi gerekiyor.


Vergi ödemeleri, ilçe belediyeleri, anlaşmalı bankalar ve ATM'leri, e-belediye, PTT Havalesi ve Vergi internet şubesinde yapılabiliyor.


Emlak vergisi ne kadar?


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi 2. taksiti ne zaman 2018?


Emlak vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Emlak vergisi 2. taksiti ise 1 Kasım'da başladı. Vergi ödemeleri 30 Kasım'da sona erecek.


Emlak vergisinde ödemenin gecikmesi halinde aylık vergi cezası uygulanıyor. Bu ceza yüzde 1.40 oranında yansıtılıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com