Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksiti ne zaman son?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahiplerince ödeniyor. Vergi her sene iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, emlak vergisi 2. taksiti ne zaman son?


Emlak vergisi, gayrimenkul sahiplerince ödeniyor. Vergi her sene iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin taksit ödemeleri Mart, Nisan, Mayıs ve Kasım aylarında yapılıyor. Buna göre bu ay içinde verginin ikinci taksit ödemelerinin yapılması gerekli.


Vergi için ödemeler bağlı olunan ilçe belediyesine yapılıyor. İsteyenler vergi borcunu internet üzerinden online bir şekilde de ödeyebiliyor.


Gayrimenkuller için ödenecek emlak vergisi bedeli, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile tespit ediliyor.


Emlak vergisi oranları 1319 sayılı kanunda belirtilmiş olup, büyükşehirde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. 


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.


Vergi borcunu zamanında ödemeyenlere aylık yüzde 1,40 oranında ceza uyguluyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com