Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2016 ödemeleri!

Emlak vergisi, her gayrimenkul sahibinin ödemek ile mükellef olduğu vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisi ödemeleri 15 gün sonra başlayacak..


Emlak vergisi, her gayrimenkul sahibinin ödemek ile mükellef olduğu vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisini, emlak sahipleri senede iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor.


Vergi ödemeleri taşınmaz mal sahibi tarafından ilçe belediyesine yapılıyor. İsteyenler vergi ödemelerini internet üzerinden de gerçekleştirebiliyor.


Emlak vergisi tutarı gayrimenkul değeri üzerinden hesaplanıyor. Ev, işyeri, arsa ve araziler için ayrı ayrı emlak vergisi oranı bulunuyor. Bu oranlar büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Meskenlerin emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1.


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.


Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre, emlak vergisi 2016 ödemeleri 15 gün sonra başlayacak.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com