Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2016 oranları!

1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye sınırları içinde bulunan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. İşte emlak vergisi 2016 zam oranları..


Emlak vergisi 2016 oranları!


1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye sınırları içinde bulunan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Emlak Vergisini, taşınmazın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödüyor.


Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin ilk taksit ödemesi Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemesi ise Kasım ayında yapılıyor.


Emlak vergisi ödemeleri, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye yapılabiliyor. Eğer söz konusu gayrimenkul şehir dışında ise bu gayrimenkulün vergi ödemesi, tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla ödenebiliyor.


Emlak vergisi 2016 oranları:

Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com