Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2016 yarın başlıyor!

Emlak vergisi 1319 sayılı Kanun gereğince ödeniyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisi 2016 yarın başlıyor..


Emlak vergisi 1319 sayılı Kanun gereğince ödeniyor. Kanunen Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için vergi ödemesi yapılması gerekiyor.


Emlak vergisi, her sene gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Vergi, taşınmaz mal değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi oranları ile belirleniyor.


Bilindiği üzere, gayrimenkul bedeli her 4 yılda bir belirlenen, “yeniden değerleme” oranının yarısı ile her yıl yeniden hesaplanarak, vergi konusu olacak gayrimenkul bedeli hesaplanabiliyor. Emlak vergisi belirlenen bu bedel ile emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor.


2016 yılı için bu oran yüzde 5,58 olarak belirlendi. Buna göre, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.


Emlak vergisi ödemeleri senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. İlk taksit ödemeleri Mart,Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre emlak vergisi 2016 yarın başlıyor.


Vergide ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak. Vergi ilçe belediyesine ödeniyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.


Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com