Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi! 2017 oranları - ödeme zamanları!

2017 Emlak Vergisi 1. Taksit Ödemeleri 1 Mart 2017 tarihi itibariyle başlıyor. 1. Taksit Ödemeleri 31 Mayıs'a Kadar Yapılabilecek..


Emlak vergisi mükellefleri her sene olduğu gibi 2017'de de vergi ödeyecek. 1 Mart'ta başlayacak 2017 emlak vergisi 1. taksit dönemi Mayıs sonunda son bulacak. Emlak vergisi için 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.


1319 sayılı kanun gereğince konut, işyeri, arsa ve arazi sahipleri bu vergiyi ödemek ile mükellef oluyor. Emlak vergisi sorumluluğu taşınmazın satın alındığı tarih itibariyle başlıyor. Taşınmaz elden çıkarılana kadar bu vergi, sahibi tarafından ödeniyor.


Emlak vergisi için belirlenen oranlar sabit olup, taşınmazın değeri için her sene yeniden değerleme oranları tespit ediliyor. Bu oranlar ile taşınmazın bedeli yeniden hesaplanıp yeni emlak vergisi tutarı bulunabiliyor.


Emlak vergisi! 2017 oranları - ödeme zamanları!


Emlak vergisi 2017 oranları

EMLAK CİNSİ NORMAL YÖRELER BÜYÜKŞEHİRLER

Konut Binde 1 Binde 2

İşyeri Binde 2 Binde 4

Arazi Binde 1 Binde 4

Arsa Binde 3 Binde 6


Emlak vergisi 2017 ödeme zamanları

Emlak vergisi 2017 yılı 1. taksitleri 1 Mart'ta başlıyor. İlk taksit dönemi 31 Mayıs'a kadar devam ediyor. İsteyen mükellefler vergi borcunun tamamını bu dönemde kapatabiliyor.


Emlak vergisi 2. taksitleri ise Kasım ayında ödeniyor. Vergi için ödemeler 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor. Ancak ilk taksit döneminde hiç ödeme yapmayıp, borcun tamamı 2. taksit döneminde kapatılamıyor. Bu şekilde ödeme yapılması halinde geciken ilk taksit borcu için vergi faizi uygulanıyor (yüzde 1.40).


Emlak vergisi ödeme yerleri

Emlak vergisi, bağlı olunan ilçe belediyesine ödeniyor. Taşınmazı bir başka şehirde olan mükellefler ödemelerini tüm belediyelerden, PTT'den ya da ilgili belediyenin e-belediye sisteminden yapabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com