Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2018 ne zaman ödenecek?

Emlak vergisinin gayrimenkul sahipleri tarafından her sene ödenmesi gerekiyor. Peki, emlak vergisi 2018 ne zaman ödenecek?


Gayrimenkul sahipleri tarafından her sene ödenmesi gereken emlak vergisinin 2018 yılı itibari ile de ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Vergi ödemeleri ilçe belediyesinden yapılabiliyor.


Emlak vergisi 2018 ne zaman ödenecek?


Emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile başlayacak. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek.


Vergide ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak.


Gayrimenkulünü 2018 yılı içinde satın alanların vergi sorumluluğu 2019 yılında başlayacak. Ancak mal sahibinin 2018 yılı sonuna kadar beyanname vermesi gerekecek.


Emlak vergisi ödeme yerleri

1- İlçe belediyeleri

2- Anlaşmalı bankalar ve ATM'leri

3- E-belediye

4- PTT Havalesi

5- Vergi internet şubesi


Emlak vergisi oranları 2018

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com