Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi başlıyor! Son 2 gün!

1 Mart itibariyle başlayan emlak vergisi 1. taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. Buna göre, 2 gün sonra ödemeler başlayacak..


2016 yılı vergi takvimine göre emlak vergisi 2 gün sonra başlıyor. 1 Mart itibariyle başlayan emlak vergisi 1. taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. Mükelleflerin bu 3 ay içerisinde vergi borçlarını ödemeleri gerekiyor.


Emlak vergisi, taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor. Ancak 2016 yılında alınan taşınmazlar için vergi sorumluluğu bir sonraki sene olan 2017'de başlıyor. Bu senenin vergi sorumluluğu eski malikte oluyor.


Emlak vergisini, mükellefler bu sene zamlı olarak ödeyecek. Taşınmaz bedeli üzerinden gayrimenkullere yüzde 2,79 oranında zam uygulanarak emlak vergisi ödemesi yapılacak.


Emlak vergisi oranları 2016


Büyükşehirde

Konut  binde 2

İşyeri binde 4

Arsa binde 6

Arazi binde 2


Normal Yörelerde

Konut binde 1

İşyeri binde 2

Arsa binde 3

Arazi binde 1


Emlak vergisi ödenen yerler


Emlak vergisi taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye ödeniyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.


Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com