Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi cezası nedir?

Emlak vergisinde ikinci taksitler ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor. Buna göre 2015 yılı için emlak vergisi taksit ödemeleri devam ediyor. Peki, ödeme geç yapılırsa emlak vergisi cezası ne kadar?


Emlak vergisi cezası nedir?

1319 sayılı kanun gereğince tüm gayrimenkul sahipleri tarafından her sene emlak vergisi ödemesinin yapılması gerekiyor. Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ilçe belediyesine ödeniyor.


İlk taksitlerin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendiği emlak vergisinde ikinci taksitler ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor. Buna göre 2015 yılı için emlak vergisi taksit ödemeleri devam ediyor.


Emlak vergisi oranları:

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Verginin geç ödenmesi halinde hesaplanan emlak vergisi borcuna vergi cezası uygulanıyor. Peki, emlak vergisi cezası ne kadar?


Emlak vergisi cezası ne kadar?

Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor.