Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi en son ne zaman ödenir?

Kasım ayı vergi takvimine göre bu ay gayrimenkul sahipleri emlak vergisi borcunun ikinci taksitini ödeyecek? Peki, emlak vergisi en son ne zaman ödenir?


Emlak vergisi en son ne zaman ödenir?


1319 sayılı kanun gereğince taşınmaz mal sahipleri her sene yılda iki eşit taksit halinde vergi ödemek ile mükellef oluyor. Vergi için ödenecek bedel taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanıyor.


Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak karşımıza çıkıyor.  Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Vergi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ayrıca e-belediye sistemini kullanan belediyelere vergi ödemesi internet üzerinden online bir şekilde yapılabiliyor.


Verginin ilk taksit ödemeleri en son Haziran ayında yapılmıştı. 2015 emlak vergisi en son ne zaman ödenecek?


İkinci taksit ödemeleri 1 Kasım itibariyle başlayan vergide en son ödeme 30 Kasım 2015 tarihinde yapılacak.