Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi geç ödenirse ne olur?

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor. Peki, emlak vergisinin son gününde ödenmediğini düşünelim. Emlak vergisi geç ödenirse ne olur?


Emlak vergisi geç ödenirse ne olur?


Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından yılın belli dönemleri içerisinde ödeniyor. Senede iki taksitte ödenen emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri en son 1 Haziran 2015 tarihinde yapılmıştı.


Verginin ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor. Buna göre bugün mesai bitimine kadar hala vergi borcunu ödemeyen mükelleflerin ödemelerini tamamlamaları gerekiyor.


Vergi taşınmaz malın bağlı olduğu ilçe belediyesine ödeniyor.Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.  Ayrıca PTT aracılığı ile de vergi ödemesi yapılabiliyor.


Peki, emlak vergisinin son gününde ödenmediğini düşünelim. Emlak vergisi geç ödenirse ne olur? Emlak vergisi geç ödeme cezası ne kadar?


Emlak vergisi geç ödenirse, mükellef vergi cezası ile karşılaşıyor. Vergi cezaları aylık olarak hesaplanıyor. Ödeme 1 gün bile gecikse aylık vergi cezası oranı yansıtılıyor.


Vergi ödemesinin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. Vergi borcunuz 100 TL ise, 1,40 TL; 200 TL ise 2,80 TL vergi cezası ödüyorsunuz.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com