Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi gecikme zammı hesaplama 2018!

Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğince ödeniyor. Bu vergi, senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi gecikmesi halinde gecikme zammı alınıyor. Peki, ne kadar gecikme zammı alınır?


Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğince ödeniyor. Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için bu vergi iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.  


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi gecikme zammı hesaplama 2018


2018'de de ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. Örneğin emlak vergisi borcunuzun 150 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 TL gecikme zammı uygulanacak. 


Ödeme 3 ay gecikirse, 6,30 TL, 6 ay gecikirse 12,60 TL gecikme zammı ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com