Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi hesaplama örneği 2018!

Emlak vergisinde kimlerin ne kadar vergi ödeyeceği, sahip olduğu taşınmazın değerine göre belirleniyor. İşte emlak vergisi hesaplama örneği 2018..


Emlak vergisinde kimlerin ne kadar vergi ödeyeceği, sahip olduğu taşınmazın değerine göre belirleniyor. Kayıtlı değer üzerinden emlak vergisi oranları hesaplanıyor. Kayıtlı emlak değerleri ise her 4 yılda 1 yeniden hesaplanıyor.


Geçtiğimiz aylarda 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılı için teşkil edecek emlak değerleri Takdir Komisyonları tarafından belirlendi.


Büyükşehirde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Kanunen konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi hesaplama örneği 2018

Konut değeri: 200 bin TL

Büyükşehirde vergi bedeli: 200 TL


Konut değeri: 200 bin TL

Normal yörede vergi bedeli: 400 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com