Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi iadesi!

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince tüm taşınmaz mallar için ödenyor. Vergide muafiyet bulunuyor. Muafiyetten habersiz bir şekilde ödeme yapanlar emlak vergisinin iadesini alabiliyor...


Emlak vergisi iadesi!

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince tüm taşınmaz mallar için ödenyor. Vergiyi, ev, işyeri, arsa ve arazi sahipleri senede iki eşit taksit halinde ödüyor.


Kanunen tek mesken sahipleri diğer koşulları da taşımaları halinde emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor. Vergiden muaf olmak için tek meskenin de 200 metrekareden büyük olmaması gerekiyor.


Tek mesken şartını yerine getiren aşağıdaki özelliklere sahip kimseler sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyor.


- Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

- Ev hanımları


Vergi muafiyeti için bu şartları taşıyan kimselerin bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmeleri gerekiyor. Muaf olduğundan habersiz bir şekilde ödeme yapan kimseler emlak vergisinin iadesini talep edebiliyor.


Emlak vergisi iadesi için ilçe belediyesine bir dilekçe ile müracaat ediliyor. Yapılan müracaatın üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor.


Belediye Başkanlığının da olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com