Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi için gerekli evraklar!

Emlak vergisi mükelleflerinin ödeme yapmaları için son 13 günü kaldı. Peki, emlak vergisi için gerekli evraklar nelerdir?


Emlak vergisi mükelleflerinin ödeme yapmaları için son 13 günü kaldı. Bu süre içinde hala ödeme yapmamış olan kimselerin vergi borcunu ödemeleri gerekli.


Bu süreçte ilk defa vergi ödeyecek olan kimseler ne kadar vergi ödeyeceğini ve nasıl ödeme yapacağını bilemeyebiliyor. Peki, kimler ne kadar vergi öder? Vergi nereye ödenir? Emlak vergisi için gerekli evraklar nelerdir?


Vergi ilçe belediyesine ödeniyor. Vergi için ödenecek bedel taşınmazın değeri üzerinden hesaplanan vergi oranı ile bulunuyor. Emlak vergisi oranları 2016 şu şekilde sıralanıyor;


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi için gerekli evraklar:

-Tapu fotokopisi, 

-Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi, 

-Binanın bulunduğu adres, 

-Beyan sahibinin ikamet ve işyeri adresi, 

-Vergi numarası,

-T.C. kimlik numarası gerekli oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com