Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi itiraz işlemleri bugün bitiyor!

Geçtiğimiz Haziran ayında 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılı için teşkil edecek emlak değerleri Takdir Komisyonları tarafından belirlenmişti. Belirlenen emlak vergisi değerlerine itiraz süresi bugün bitiyor..


Emlak vergi değerleri, bilindiği üzere 4 yılda bir belirleniyor. Bu değerler, emlak vergisi için ödenecek bedel hesaplamasında kullanılıyor. 


Geçtiğimiz Haziran ayında 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılı için teşkil edecek emlak değerleri Takdir Komisyonları tarafından belirlenmişti. Buna göre, herkesin ev, işyeri, arsa ve arazisinin değeri dolayısı ile emlak vergisi yeniden hesaplandı. 


Ancak değerlerin yüksek olduğunu düşünen herkes Takdir Komisyonu’nun belirlediği yeni değerlere itiraz edebiliyor. İtirazların değerlendirmeye alınabilmesi için 30 gün içinde davanın açılması gerekiyor.


Dava açmak için son tarih 30 Temmuz 2017 olarak belirtilmişti. Ancak dava açma hakkı, 20 Temmuz 2017-31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki adli tatil nedeniyle 7 Eylül'e ertelenmişti.


Dolayısı ile emlak vergisine itirazları için bugün mesai bitimine kadar vergi mahkemelerine dava açılabiliyor.  


Emlak değerleri muhtarlıklardan veya belediyelerden öğrenebiliyor.  Emlak vergisine itiraz davası bağlı bulunulan sınırlar içindeki vergi mahkemesinde açılıyor. Dava şahsen veya vekalet verilecek avukat aracılığı ile de açılabiliyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopefisi.com