Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi itiraz süresi yarın bitiyor!

EMLAK vergisine itiraz süresi yarın sona eriyor. Belediyelerce ilan edilen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi 7 Eylül’e tarihine uzatılmıştı.


EMLAK vergisine itiraz süresi yarın sona eriyor. Belediyelerce ilan edilen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi 7 Eylül’e tarihine uzatılmıştı. Bu tarih aralığında dava açılmaz ise belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.  


Mazars Denge vergi ortağı Numan Emre Ergin, "2018 yılı ve sonrasında temel alınacak vergi değerlerine ilişkin takdir komisyonu kararları Haziran ayı sonu itibariyle ilgili muhtarlıklara bildirilmiş durumda. Bazı büyük şehirlerde özellikle bazı ilçelerde takdir komisyonlarınca belirlenen değerlerin önceki yıllara oranla oldukça yüksek olduğu görülmektedir" şeklinde konuştu.  


Numan Emre Ergin, takdir komisyonu kararlarına karşı 30 gün içinde dava açılmazsa tespit edilen değerlerin kesinleşeceğini belirtti. Ergin, "Bu değerler 30 Haziran’a kadar ilgili ticaret odaları, ziraat odaları, muhtarlıklar ve belediyelere bildirilmiştir. Dolayısıyla kararlara karşı 30 Temmuz´a kadar dava açılması gerekmekteydi. Ancak adli tatile denk gelmesi nedeniyle dava açma süresi uzatıldı” dedi.