Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi muafiyeti ne zaman başlar?

Emlak vergisinde bazı konut sahipleri ödemelerden muaf olabiliyor. Peki, emlak vergisi muafiyeti ne zaman başlar?


Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene ödeniyor. Ödemeler senede iki eşit taksit halinde ilçe belediyesine yapılıyor. 


Emlak vergisi, gayrimenkul sahibi tarafından ödeniyor. Varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler vergi mükellefi oluyor. 


Kanun kapsamında kimi konut sahipleri için vergi muafiyeti uygulaması bulunuyor. Vergiden muaf olmak için aranan koşullara sahip olunması gerekiyor.


Muafiyetin ilk şartı 200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip olmak ve bunun yanı sıra yazlık eve sahip olmamak ve gelir sahibi olmamak. Bu şartı yerine getiren, ev hanımı, emekli, işsiz, gazi, engelli tek mesken sahipleri emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.


Muafiyet için belediyeye bir dilekçe ile müracaat edilmesi gerekiyor. Peki, emlak vergisi muafiyeti ne zaman başlar?


Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabiliyor. Buna göre, bu sene içinde emekli olanlar emlak vergisi muafiyeti önümüzde sene (2017 yılında) başlayacak.


Bunun dışında muafiyet hemen başlıyor. Ayrıca muaf olduğundan habersiz olan ve ödeme yapan kimseler 5 yıllık vergi ödemelerin de iadesini talep edebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com