Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. Peki emlak vergisi nasıl hesaplanır?


Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. Gayrimenkul sahipleri emlak vergisini senede iki eşit taksit halinde ödüyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi hesaplama örneği:

Emlak vergisi ödenecek taşınmazın değerinin 200 bin TL olduğunu düşünelim:


Büyükşehirde bu ev için ödenecek bedel, 400 TL iken, büyükşehir olmayan illerdeki bu ev için ödenecek emlak vergisi bedeli 200 TL oluyor.


Bu verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemesi ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.


Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.


Ayrıca internet üzerinden ve PTT aracılığı ile de ödeme yapılabiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com