Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödeme dönemleri 2016!

Türkiye sınırları içinde bulunan binalar 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Bina Vergisine, araziler ise arazi vergisine tabi tutuluyor. İşte emlak vergisi ödeme dönemleri 2016...


Emlak vergisi ödeme dönemleri 2016!


Türkiye sınırları içinde bulunan binalar 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Bina Vergisine; Türkiye sınırları içinde bulunan tüm arsa ve araziler yine bu kanun hükümlerine göre arazi vergisine tabi tutuluyor.


Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. 


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisinde 1319 sayılı kanun kapsamında daimi ve geçici muafiyetlikler bulunuyor. 


Vergide ayrıca tek mesken muafiyeti bulunuyor. 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.


Peki, emlak vergisinden muaf olmayan kimseler vergi borcunu ne zaman öder? 2016 yılı emlak vergisi ödeme dönemleri ne zaman?


Emlak vergisi ödeme dönemleri 2016:

Emlak vergisi ilk taksitleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenecek. Emlak vergisi ikinci taksiti ödemesi ise Kasım ayında yapılacak. Buna göre 2016 yılı için ilk emlak vergisi 1 Mart 2016 tarihinde ödenecek
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com