Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri 2019!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için 1319 sayılı Kanun gereği tarafından düzenlenen emlak vergisi tutarları her sene 2 taksit olarak ödeniyor. Peki, emlak vergisi nasıl ödenir? İşte yanıtı...


Arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen bir vergi türü olan emlak vergisinin nasıl ödeneceği sizler için araştırıldı.


Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, emlak vergisi bedeli her türlü taşınmaz maldan alınıyor. Taşınmazın özelliklerine göre farklı kriterler seçiliyor ve farklı miktarlarda bedel ödeniyor. Hesaplama kriterlerine ve taşınmazın özelliklerine göre hesaplamalar yapılıyor ve emlak vergisi tutarı belirleniyor.


Taşınmazın resmi değerine göre hesaplaması yapılan bedel, gayrimenkule göre değişiyor. Konut türüne göre evin değeri üzerinden; büyük şehir belediyelerinde binde 2, belediyelerde ise binde 1 olarak hesaplama yapılıyor. 


Yıllık bedel tek seferde ödenebildiği gibi iki taksit halinde de ödeme yapılabiliyor.


İlk taksit; 01 Mart-31 Mayıs

İkinci taksit; 01-30 Kasım


Belirlenen dönemler için ödeme yapılmadığı takdirde aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.


Emlak vergisi nasıl ödenir?

1- Taşınmazın bağlı olduğu belediye


Emlak vergisi ödemeleri için taşınmazın bağlı olduğu belediyenin ödeme noktalarından yapılabiliyor.


2- Taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesabının bulunduğu banka şubeleri


Emlak vergisi ödemesini taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerinden veya hesaba havale/eft ile yapabilirsiniz.


3- E- Devlet üzerinden


Emlak vergisi ödemesi online olarak da yapılabiliyor. Emlak vergisi e devlet ödemelerini İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile yapabilirsiniz. Emlak vergisini e-devlet üzerinden (http://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu) linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak güncelborcunuzu sorgulayabilir, ödemeniz gereken miktarı öğrenebilir ve ödemenizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz.


4- PTT üzerinden


Sahip olduğunuz mülk ikamet ettiğiniz yerin dışındaysa ödemenizi bulunduğunuz yerdeki PTT veznelerinden de yapabilirsiniz. Burada sizden vergi mükellef numaranız istenir.


5- Bankalar aracılığıyla ödeme


Son dönemde bankaların internet şubeleri üzerinden de emlak vergi yatırmak da mümkün oluyor.. Elbette burada seçeceğiniz bankanın ilgili kurumla anlaşmasının olması gerekli.