Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri 5 gün sonra başlıyor!

Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre emlak vergisi ödemeleri 5 gün sonra başlıyor..


Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Gayrimenkul sahibi olan kimseler, her sene bu vergiyi ödemek ile mükellef oluyor.


Emlak vergisi, mal sahipleri tarafınsan senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre emlak vergisi ödemeleri 5 gün sonra başlıyor. Ödemeler belediyeye gidilerek ya da internet üzerinden yapılabiliyor.


Emlak değeri:

Emlak vergisi, taşınmazın değeri üzerinden hesaplanıyor. Gayrimenkul bedeli her 4 yılda bir belirlenen, “yeniden değerleme” oranının yarısı ile her yıl yeniden hesaplanarak, vergi konusu olacak gayrimenkul bedeli hesaplanabiliyor.


2016 yılı için bu oran yüzde 5,58 olarak belirlendi. Buna göre, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.


Vergi oranları:

Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. 


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com