Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 2 hafta!

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkulü olan tüm vatandaşların mükellef olduğu emlak vergisi için sona geliniyor. Emlak vergisi ödemeleri için son 2 hafta kaldı..


Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkulü olan tüm vatandaşların mükellef olduğu emlak vergisi için sona geliniyor. Şu an ilk taksit döneminin devam ettiği emlak vergisi ödemeleri için son 2 hafta kaldı. Vergi için ikinci taksit dönemi ise Kasım ayı.


Bu süre içerisinde tüm gayrimenkul sahiplerinin ödemelerini yapmaları gerekiyor. Aksi halde kişi kendi vergi borcundan daha yüksek miktarda vergi ödemek zorunda kalabiliyor. Bunun nedeni ise gecikmenin yaşandığı her ay için vergi cezasının uygulanması.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın türüne göre belirlenen oranlar ile taşınmazın değerinin hesaplanması sonucu bulunuyor. Ayrıca büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. 


Emlak vergisi oranları şu şekilde:

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com