Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 25 gün!

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisindeki tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Emlak vergisi ödemeleri için son 25 gün kaldı..


Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisindeki tüm gayrimenkuller için ödeniyor. 


Ancak kanunda yalnız meskenler için bir muafiyet uygulaması bulunuyor. Muafiyet koşullarına sahip kimseler muafiyet için belediyeye müracaat edebiliyor. 


İlk taksit dönemi Mart ayı itibariyle başlayan emlak vergisinde ödemeler 31 Mayıs'ta sona erecek. Buna göre emlak vergisi ödemeleri için son 25 gün kaldı.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın türüne göre belirlenen oranlar ile taşınmazın değerinin hesaplanması sonucu bulunuyor. Ayrıca büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. 


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi taşınmaz malın bağlı olduğu ilçe belediyesine ödeniyor. Taşınmazın bir başla ilde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. 


Ayrıca, belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde vergi internet üzerinden de ödenebiliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com