Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 4 gün!

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm konut, işyeri, arsa ve araziler için ödeniyor. 31 Mayıs'ta sona erecek emlak vergisi ödemeleri için son 4 gün kaldı..


Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm konut, işyeri, arsa ve araziler için ödeniyor.


Emlak vergisi mükelleflerinden vergi borcunu ödemeyen kimseler için son 4 gün kaldı. Vergi borcu ödemelerinin ilçe belediyesine yapılması gerekiyor. Senede iki taksit halinde ödenen bu vergi için ikinci taksit ödemeleri ise Kasım'da yapılıyor. İsteyenler tüm vergi borcunu ilk taksit dönemi içerisinde ödeyebiliyor.


Belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde ödemeler internet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca taşınmazın başka şehirde yer alması durumunda ödemeler tüm belediyelerden gerçekleştiriliyor.


Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. 


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com