Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 9 gün!

1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödenen emlak vergisinin ilk taksit döneminin son günü yaklaşıyor..


1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödenen emlak vergisinin ilk taksit döneminin son günü yaklaşıyor. 


31 Mayıs'ta sona erecek emlak vergisi ödemeleri için son 9 gün kaldı. Mükellefler, bu süreyi aşmaları halinde vergi cezası ile karşılaşıyor. Emlak vergisinin ödenmediği her ay için yüzde 1.40 oranında ceza uygulanıyor. Ödemenin 1 gün bile gecikmesi durumunda bu ceza oranı uygulanıyor.


Emlak vergisi ödemek için vakti olmayan kimseler veya taşınmazı şehir dışında bulunan mükellefler vergilerini internet üzerinden online bir şekilde ödeyebiliyor. Bunun için belediyenin e-belediye sistemine giriş yapılması gerekli.


Emlak vergisi borcu, sahip olunan taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden hesaplanıyor. Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanırken; İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com