Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son gün yarın!

Ev, işyeri, arsa ve araziler için ödenmesi gereken emlak vergisi için ödeme dönemi Mart ayında başlamıştı. Emlak vergisi ödemeleri için son gün yarın olup, vergilerin mesai bitimine kadar ödenmesi gerekli.


Ev, işyeri, arsa ve araziler için ödenmesi gereken emlak vergisi için ödeme dönemi Mart ayında başlamıştı. Vergi için ilk taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona eriyor. Buna göre hala vergi borcunu ödememiş olan mükelleflerin emlak vergisi ödemeleri için son gün yarın.


Emlak vergisinin ödemeleri ilçe belediyesine yapılıyor. Hafta içi ödeme yapmak için vakit bulamayan kimseler haftasonu ödeme yapabildi. Ancak hala vergi borcunu ödememiş kimselerin vergisini yarın mesai bitimine kadar yapmaları gerekiyor. Ödemeler internetten online bir şekilde de yapılabiliyor.


Peki, kimler ne kadar emlak vergisi ödeyecekti?

1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz malı bulunan herkes emlak vergisi mükellefi oluyor. Ancak yalnız meskenler için bir muafiyet uygulaması olup; Muafiyet için belediyeye müracaat edilebiliyor. 


Emlak vergisi bedeli, gayrimenkul türüne göre belirlenen oranlar ile gayrimenkul değerinin hesaplanması sonucu bulunuyor. Ayrıca büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisi oranları şu şekilde:


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com