Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemelerinde son hafta!

Emlak vergisinin 2. taksit ödeme döneminde son haftaya girildi. Vergi mükelleflerinin ödemelerini ay sonuna kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor..


Gayrimenkul vergilerinden biri olan emlak vergisinin 2. taksit ödeme döneminde son haftaya girildi. Henüz ödeme yapmamış olan mükelleflerin vergi ödemelerini 31 Kasım akşamına kadar yapmaları gerekiyor.


Emlak vergisi ödemeleri bağlı olunan ilçe belediyesinde yapılıyor. Emlak vergisini gayrimenkul sahibi ödüyor. Gayrimenkul kullanılsa da kullanılmasa da emlak vergisi borcunun her sene ödenmesi gerekiyor.


Vergi borcu senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergide ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.


Vergi ödemeleri, ilçe belediyelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalar ve ATM'leri, e-belediye, PTT Havalesi ve Vergi internet şubesinde ödenebiliyor.


Cezası var


Ödemenin zamanında yapılmaması halinde aylık vergi cezası uygulanıyor. Ödeme 1 gün bile gecikse gecikme zammı aylık oran üzerinden yani yüzde 1.40 oranı üzerinden alınıyor.  


Emlak vergisi oranları


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com