Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödememe cezası 2017!

Emlak vergisi için 2017 yılı 1. taksit ödemeleri 10 gün sonra başlıyor. Peki, emlak vergisi zamanında ödenmezse ne olur? İşte emlak vergisi ödememe cezası 2017..


1319 sayılı Kanun gereğince ödenen emlak vergisi için 2017 yılı 1. taksit ödemeleri 10 gün sonra başlıyor. Vergi mükelleflerinin 1 Mart itibariyle vergilerini ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisi için 1. taksit ödemeleri en son 31 Mayıs'ta alınıyor. 2. taksit ödemeleri ise Kasım'da yapılıyor.


Emlak vergisini kimler öder?

Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.


Emlak vergisi ödememe cezası 2017

Emlak vergisi borcunu geç ödeyen mükellefler, aylık vergi cezaları ile karşılaşabiliyor. Bu ceza aylık yüzde 1.4 oranında uygulanıyor. 


Örneğin konut emlak vergisi borcunun toplam 200 lira olduğunu ve ödemenin 1 ay geciktiğini düşünelim. Bu durumda 202,8 lira vergi ödenmesi gerekiyor. Vergi miktarı ve ödenmeyen ay arttıkça faiz de artıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com