Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemesi ne zaman 2018?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene, iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Peki, emlak vergisi ödemesi ne zaman 2018?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

1319 sayılı Kanun gereğinde gayrimenkul sahipleri tarafından her sene emlak vergisi ödemesinin yapılması gerekiyor. Emlak vergisini, mal sahipleri senede iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor.


Emlak vergisi, gayrimenkulün değeri üzerinden belirlenen oranlarda alınıyor. Kanunda gayrimenkul türü ve bulunduğu şehir için belirlenen emlak vergisi oranları yer alıyor. Bu vergi büyükşehirde yüzde yüz zamlı olarak tahsil ediliyor.


Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak karşımıza çıkıyor. Diğer binalarda emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi için ödemeler bağlı olunan ilçe belediyesine yapılıyor. İsteyenler belediyenin e-belediye sistemi ile vergi borcunu internet üzerinden ödeyebiliyor. 


Emlak vergisi ödemesi ne zaman 2018?

Emlak vergisi 2018 yılı 1. taksit ödemeleri 1 Mart itibari ile başladı. Verginin ilk taksiti 3 aylık süre boyunca ödeniyor. Dolayısı ile ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta sona eriyor. 


Emlak vergisinde 2018 yılı 2. taksitleri ise Kasım ayında ödenecek. Emlak vergisi ödemesi 1 Kasım'da başlayacak, 30 Kasım'da sona erecek.


2018'de gayrimenkul satın alan kimselerin emlak vergisi sorumluluğu 2019'da başlıyor. Mükelleflerin sene sonuna kadar emlak vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com