Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemesi ne zaman yapılır?

Gayrimenkul sahipleri, 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisi mükellefi oluyor. Peki, emlak vergisi ödemesi ne zaman yapılır?


Gayrimenkul sahipleri, 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisi mükellefi oluyor. Emlak vergisi borcu, sahip olunan taşınmazın türüne göre belirlenen oranlar ile taşınmazın değerinin hesaplanması sonucu bulunuyor. 


Ayrıca büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisi oranları şu şekilde:


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi ödemesi ne zaman yapılır?

Emlak vergisi ödemesi senede iki taksitte yapılıyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre 31 Mayıs'a kadar vergi mükelleflerinin ödemelerini yapması gerekiyor. İkinci taksitler ise Kasım ayında ödeniyor.


Emlak vergisi ödemesi, taşınmaz malın bağlı olduğu ilçe belediyesine yapılıyor. Taşınmazın bir başla ilde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. PTT ile de ödenebilen vergi belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde vergi internet üzerinden de ödenebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com