Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödenmezse ne olur?

1319 sayılı kanun gereğince ödenen emlak vergisinin ilk taksit döneminin son ödeme günü yaklaşıyor. Peki, emlak vergisi ödenmezse ne olur?


1319 sayılı kanun gereğince ödenen emlak vergisinin ilk taksit döneminin son ödeme günü yaklaşıyor. Emlak vergisi için ödemeler taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor.


Ayrıca PTT ile ödeme yapılması mümkün. Belediyenin e-belediye sistemini kullanması durumunda vergi borcu internet üzerinden de ödenebiliyor. Böylece mükellefler belediyeye gitmek zorunda kalmıyor.


Vergi için ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor. Peki, emlak vergisi ödenmezse ne olur?


Emlak vergisinin ödenmemesi halinde vergi cezası uygulanıyor. Emlak vergisinin ödenmediği her ay için yüzde 1.40 ceza kesiliyor.


Örneğin, vergi borcunuzun 200 TL olduğunu, ilk taksitinizin de 100 TL olduğunu düşünelim. Gecikmenin bir ay yaşanması halinde 1,40 TL, iki ay yaşanması halinde 2,80 TL fark ödemesi yapılıyor.


Ancak hiç ödeme yapmayıp tüm borcu Kasım ayında ödenmesi halinde ise bu süreye kadar geçen her ay için yine cezanın ödenmesi gerekiyor. Bu durumda, ilk taksit için 6 x 1,40 TL = 8,40 TL ceza ödeniyor. Böylece toplamda 208,40 TL ödeme yapılmış oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com