Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi oranı 2018!

Emlak vergisi borcu bu değerin emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile tespit ediliyor. Peki, emlak vergisi oranı 2018 ne kadar?


Türkiye'de evi, işyeri, arsa ve arazisi olan herkes, her sene emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


İlk taksit ödemeleri 3 aylık bir süreçte, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksitler ise Kasım ayında 30 günlük bir sürede ödeniyor.


Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri ödüyor. Gayrimenkul ister boş olsun, isterse içinde kiracısı olsun emlak vergisini malik olan kimseler ödüyor.


Emlak vergisi için ödenecek tutar, taşınmazın değerine göre belirleniyor. Gayrimenkul ne kadar değerliyse, vergi de aynı oranda yükseliyor. Emlak vergisi borcu bu değerin emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile tespit ediliyor. Peki, emlak vergisi oranı 2018 ne kadar?


Emlak vergisi oranı 2018

Emlak vergisi oranları konut, işyeri, arsa ve arazi olmak üzere 4 türde tespit ediliyor. Büyükşehirlerde bu oranlar yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların emlak vergisi oranı 2018: Normal yörede binde 1, büyükşehirde binde 2.


İşyerlerinin emlak vergisi oranı 2018: Normal yörede binde 2, büyükşehirde binde 4.


Arsaların emlak vergisi oranı 2018: Normal yörede binde 3, büyükşehirde binde 6.


Arazilerin emlak vergisi oranı 2018: Normal yörede binde 1, büyükşehirde binde 2.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com