Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi oranları 2017!

2017 yılının gelmesi ile birlikte geçtiğimiz sene taşınmaz satın alan kimseler ne kadar vergi ödeyeceğini merak ediyor. İşte emlak vergisi oranları 2017..


2017 yılının gelmesi ile birlikte geçtiğimiz sene taşınmaz satın alan kimseler ne kadar vergi ödeyeceğini merak ediyor. Bilindiği üzere emlak vergisi 1 Mart ile 31 Mayıs tarihleri arasında ödenecek. İkinci taksitler ise Kasım ayı içerisinde ödenecek.


Gayrimenkuller için ödenecek emlak vergisi bedeli, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile tespit ediliyor. Emlak vergisi oranları 2017 şu şekilde sıralanıyor:


Emlak vergisi oranları 2017


Emlak vergisi oranları 1319 sayılı kanunda belirtilmiş olup, büyükşehirde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. 


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com