Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi oranları 2018!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödemesi yapılıyor. İşte emlak vergisi oranları 2018..


Emlak vergisi 1319 sayılı Kanun gereğince, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Verginin mükellefi gayrimenkulün maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor. 


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor. 


Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Peki, emlak vergisi oranları 2018 ne kadar?


Emlak vergisi oranları 2018

Emlak vergisi oranları mesken, arsa, arazi ve işyerlerinde farklı oranlarda uygulanıyor. Kanunen büyükşehir belediyelerinde vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com