Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi oranları kaçtır?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenen vergiler arasında yer alıyor. Vergi taşınmazın değeri üzerinden oranların hesaplanması ile bulunuyor. Peki, emlak vergisi oranı kaç?


Emlak vergisi, taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor. Bu vergi sorumluluğu taşınmaza sahip olunan tarihi takip eden sene içinde başlıyor. Örneğin 2016'da alınan taşınmaz mallar için malikler ilk vergisini bu sene ödeyecek. Ödemeler Mart-Mayıs ayları arasında 1. taksit, Kasım ayında 2. taksit olmak üzere yapılacak.


Kanunen vergide daimi ve geçici muafiyetlikler bulunuyor. Kanunen tek mesken sahipleri de vergi ödemelerinden muaf olabiliyor. Bunun için sahip olunan evin 200 metrekare büyüklüğü geçmiyor olması ve kişinin gelirinin olmaması gerekiyor. Bu şartları taşıyan kimseler belediyeye bir dilekçe ile müracaat edebiliyor. 


Emlak vergisi için ödenecek bedel, emlak vergisi oranlarının taşınmaz malın değerinin üzerinden hesaplanması ile bulunuyor. Vergi oranları kanunda yer alıyor. 


Emlak vergisi oranları kaçtır?


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com