Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi Pazar günü ödenir mi?

2016 yılına ait emlak vergisi borçlarının ilk taksiti en son 31 Mayıs'a kadar ödenecek. Peki, emlak vergisi Pazar günü ödenir mi?


2016 yılına ait emlak vergisi borçlarının ilk taksiti en son 31 Mayıs'a kadar ödenecek. Ödemenin 1 Haziran'da dahi yapılması durumunda vergiye aylık ceza uygulanacak. 


Emlak vergisinin ödenmediği her ay için uygulanan ceza oranı yüzde 1.40 olarak karşımıza çıkıyor.


Vergi için ödenecek miktarı taşınmazın değeri ve türü üzerinden belirlenen vergi oranı ile hesaplanıyor. Hesaplanan bu vergi borcu, taşınmazın bağlı olduğu ilçe belediyesine yapılıyor.


Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ise ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. Ayrıca belediyenin e-belediye sistemine sahip olması halinde mükellefler ödemelerini internet üzerinden belediyeye gitmeden de halledebiliyor.


Emlak vergisi ödemesini henüz yapmamış mükelleflerin önünde son 2 hafta bulunuyor. Kimi mükellefler hafta içi iş yoğunluğu nedeni ile ödemelerini yapamayabiliyor. Peki, emlak vergisi Pazar günü ödenir mi?


Emlak vergisi ödemeleri için bazı belediyeler verginin son haftalarında haftasonu da hizmet verebiliyor. Verginizi Pazar günü ödeyip ödeyemeyeceğinizi belediyenizi arayarak öğrenebilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com