Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi sorgulama 2016!

Ev, işyeri, arsa ve arazi sahibi olan kimseleri ilgilendiren vergi dönemi 31 Mayıs'a kadar devam ediyor. Peki, emlak vergisi nasıl sorgulanır?


Ev, işyeri, arsa ve arazi sahibi olan kimseleri ilgilendiren vergi dönemi 31 Mayıs'a kadar devam ediyor. İlk taksit dönemi 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başlayan verginin ikinci taksitleri ise Kasım ayı içerisinde ödenecek.


Vergi için ödemeler bağlı olunan ilçe belediyesine yapılıyor. Ancak vergi taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde vergi ödenebiliyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmaz malın bedeli ve vergi oranının hesaplanması ile bulunuyor.Peki, ödemeniz gereken emlak vergisi borcunuzu bilmiyorsanız sorgulama işlemini nasıl yapacaksınız?


Emlak vergisi sorgulama işlemleri 2016 


Bir taşınmazın emlak vergisi borcu olup olmadığı, ilgili belediyeye gidilerek sorgulanabileceği gibi, internetten üzerinden de sorgulanabiliyor.


Ancak, internetten sorgulama yapılabilmesi için bağlı olunan belediyenin bu "e-belediye" sistemini kullanıyor olması gerekiyor. Bu sistem ile sorgulama yapılarak ödemeler de internet üzerinden online bir şekilde yapılabiliyor. 


Birçok işlemin internet üzerinden online olarak yapılabildiği e-belediye sistemini kimi belediyeler aktif olarak kullanırken; kimileri ise henüz bu sisteme dahil değil.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com