Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi yapılandırma 2018!

Emlak vergisi borcu olan vatandaşlar vergi affı kapsamında borçlarını yapılandırabiliyor. İşte emlak vergisi yapılandırma 2018 detayları..


Emlak vergisi borcu olan vatandaşlar vergi affı kapsamında borçlarını yapılandırabiliyor. 


Bilindiği üzere emlak vergisi Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Vergiyi gayrimenkul sahipleri, taşınmaza sahip olduğu sürece her sene ödemekle mükellef oluyor.


Verginin zamanında ödenmemesi halinde aylık vergi zammı uygulanıyor. Bu cezanın birikmesi durumunda mükellef de ödeme konusunda zorlanabiliyor. Bu noktada Devletin başlattığı yapılandırma fırsatı ile borç taksitlendirilebiliyor.


Emlak vergisi yapılandırma 2018 detayları


31 Mart 2018 tarihinden önce olan emlak vergisi borçları vergi affı kapsamında yapılandırılabiliyor. Vergi borcu ilçe belediyesine müracaat edilerek başvurulabildiği gibi, e-devlet üzerinden de vergi borçları yapılandırılabiliyor.Emlak vergisi yapılandırma başvuruları 31 Temmuz'a kadar devam ediyor. 


Ödeme peşin ya da taksitli yapılabiliyor. Taksitle yapılandırılan emlak vergisi borçları için size 6, 9, 12 ve 18 taksit seçenekleri sunuluyor. Bu seçeneklerden biri seçilip 2 ayda bir ödeme yapılabiliyor.


Yapılandırılan emlak vergisi borcunun ilk taksit ödeme süresi ise 1 Ekim'de sona eriyor. Ödeme tarihinin kaçırırılması durumunda ise yapılandırma iptal oluyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com